Previous Winners

Post Pic

Nebraska Section Awards:
    Outstanding Service to Section
    Special Achievement for Long Term Service
    Outstanding Senior (UNO/UNL)

ASCE also recognizes Life Members and those who have been elevated to Fellow or Distinguished Member grades.

Please contact the Section President or Webmaster if you can fill in any of the holes in our records. 



Outstanding Service to Section Award
Year Recipient Details
1990 Gerald R. Swihart -
1991 Ervell A. Staab -
1992 Alraf U. Rahmen -
1993 Maher K. Tadros -
1994 Bruce N. Harris -
1995 Nathaniel W. Beezley -
1996 Kirby D. Woods -
1997 Nathaniel W. Beezley and
Kirby D. Woods
-
1998 William C. Arneson -
1999 David A. Meier -
2000 J.B. "Brad" Chambers -
2001 Mark R. Stark Legislative Work
2002 Joseph A. Waxse -
2003 John M. Hill -
2004 Marie Maly Younger Member Group
2005 Dave Ayala First Transportation Conference
2006 Phil Rossbach Engineers Roundtable
2007 Mike McIntosh FutureCity
2008 Marie Maly Outreach Kits / Displays
2009 John Hill President-Elect, Treasurer, and Truss Bustin'
2010 - -
2011 Joe Flaxbeard and Andres Torres Younger Member Group Co-Chairs
2012 Mike Sklenar -
2013 John Hill -
2014 Andres Torres Organizing Region 7 Assembly and Visits by Region Director Burress & President-Elect Stevens
2015 John Smith E-Week School Blitz
2016 Ryan Hanson Truss Bustin' Competition - More schools, more teams, new testing machine
2017 Matthew Hubel Chairing the Centennial Committee
2018 Mark Egger, Brandon Gardels, Chris Podany, and Isabella Walsh Planning/Hosting the 2018 Multi-Region Leadership Conference for Regions 3, 6, & 7

Special Achievement for Long Term Service Award
Year Recipient Details
2006 Bruce Harris and Kirby Woods Truss Bustin' and FutureCity ("retiring" chairs)
2008 Loras Klostermann -
2009 (not awarded) -
2010 - -
2011 Brian Havens Geotechnical Technical Committee / Conference
2012 John Hill -
2013 John Hill -
2014 Scott Gilliland Past Chair of the Structural Technical Committee
2015 Brian Havens Past Chair of the Geotechnical Committee / GEO-Omaha
2016 Patricia (Ticha) Rohan Transportation Conference / Scholarship Work
2017 Marie (Maly) Stamm Serving the Board for 15 Years in a variety of positions
2018  (not awarded) -
Outstanding Senior (initiated in 1985)
Year UNO UNL
1985 Tom Thiele John Dallman
1986 Scott Gilliland Tom Shipporeit
1987 Jenni Benak Mary Berlin
- - -
1997 David Olson Andrew Melville
- - -
1999 James Hill Paul Dierking
- - -
2003 Jeremy Bowers and Tony Krause
2004 Jay Ling Jason Hascall
2005 Matt Kleymann Derek Kowalski
2006 Dan Samson Amanda Larson and Diane Rossbach
2007 Christie Hasenkamp Katie Vlock
2008 Lianne Lau Sarah Schroeder
2009 Kenton McBride Greg Seib
2010 Melissa Letak John Coburn
2011 Corey Schram and Lauren Swadner
2012 - -
2013 - -
2014 Nicholas Johnson; Nathan Jensen (ASCE Activities) Gemma Haake; Steven Stauffer (ASCE Activities)
2015 Rachel Schulz; Sean Mascia (ASCE Activities) Amanda Dunekacke; Cara Woldt (ASCE Activities)
2016 Nicholas Williams;
Joseph Meuret
Andrew Eisenbraun;
Jeremiah Dixon
2017 Jesse Walsh Elizabeth Railsback
2018 Cory Staashelm; Matt Roth Austin Kellogg; Sussan Moussavi